Eczane Tabelası

Yeni Yönetmeliğe Uygun Eczane Tabelası

Eczaneler birliği, Yeni Yönetmeliğe Uygun Eczane Tabelası konusunda bazı değişikliklere gitti. 2014 yılında yayınlanan ilk yönetmelik, standart oluşturma çalışmaları için 1 Nisan 2017 tarihine kadar netleşmiştir. Bu tarih itibariyle Yeni Yönetmeliğe Uygun Eczane Tabelasından faydalanmayan kurumlar devlet tarafından cezalandırılacak.

 

Bu konuya istinaden olarak yeni tabelaların artık belirlenmiş boyutlarda üretilmesi ve tasarlanması gerekiyor. Bugüne kadar Yeni Yönetmeliğe Uygun Eczane Tabelası konusunda yüzlerce farklı kuruma hizmet etmiş olan firmamız, çalışmaları doğrudan ele almanız ve sizlere tamamen yönetmeliğe uygun olan tasarımları sunma konusunda kendisini geliştirmektedir. Levhalarda yer alan standartların aynı olması ciddi önem ve değer taşıyan bir unsurdur. Bu çalışmalar neticesinde ise tamamen işletmenize ceza gibi durumlardan muaf

kalabilmeniz için ürünler tasarlamayı ihmal etmemekteyiz.

Eczane tabelası nasıl olmalıdır?

Maddeler halinde bölünen bu eczane tabelaları, görsel kirliliği ve eczaneler arası oluşan haksız rekabetin önlenmesi amacıyla Yeni Yönetmeliğe Uygun Eczane Tabelası konusunda karar kılmıştır. Farklı standartlar dışında kullanılmasında veya hala değişikliğe gitmeyen kurumlarda ise belli bir cezai ücreti yansıtılacağı devlet tarafından kararlaştırılmış bir durumdur. Türkiye’nin en iyi tabela üreticisi konumunda yer alan firmamız, eczane işletmecilerine uygun olan ve bu konuda yaşanan mağduriyetleri gidermeye yönelik olan tabela çeşitlerini tarafınıza ulaştırmaktan geri kalmıyor.

Siz de Yeni Yönetmeliğe Uygun Eczane Tabelası konularına ilişkin bir ürün tercihi yapmak ve sipariş vermek açısından hemen bizimle iletişime geçmekten geri kalmayın. Alanının lideri konumunda yer alan firmamız, uygun standartlarda yer alan ve sizlerin ceza gibi durumlardan sıyrılmanızı sağlayacak olan standartlarda ki tabela üretimlerini sürdürmektedir. 1 Nisan 2018 tarihine kadar siz de bizimle iletişime geçip, bu yeni tabelaların sahibi olun.

ECZANE TABELASI İÇİN BİZE ULAŞIN : info@amadedizayn.com  / 0212 436 28 28

Hizmet verdiğimiz tüm müşterilerimize, farklı bakış açıları ile yeni ve kalıcı çözümler üretmek için çalışıyoruz. Her gün daha fazla müşteriye ulaşıyor, tasarlayarak ürettiğimiz çözümlerle memnuniyet kazanıyoruz. Kazandırıyoruz!

Yaptığımız işi sanat olarak gördük, ancak teknolojinin ve bilimin rehberliğinden de asla ayrılmadık. Hayal gücüne ve insan potansiyeline verdiğimiz önemi AR-GE çalışmalarımıza da yansıttık. Uzman tasarımcı ekibimiz ve 500 m² kapalı alana sahip fabrikamızda hayalleri gerçeğe dönüştüren kadromuzla hizmet verdiğimiz sektöre yepyeni bakış açıları sunmayı benimsedik.

Bugün yurt içinde  imza attığımız her projede ve tasarım bazında imal ettiğimiz her üründe sektöre yeni değerler katmanın gururunu yaşıyoruz.

Eczane Tabela ve Reklam Yönetmeliği Değişiklikleri Nelerdir?

Amaç MADDE 1- Eczane Tabelaları Yönetmeliği ve Bu Kılavuz ile ülkemizde faaliyet gösteren eczanelerin levhalarında aynı standartların kullanılması sağlanmıştır. Hastaların eczanelere erişiminin kolaylaştırılması, farklı standartlarda eczane levhası kullanılması halinde ortaya çıkan görsel kirliliğin ve eczaneler arası haksız rekabetin önlenmesi amaçlanmıştır.

Kapsam MADDE 2- 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun’a göre açılmış serbest eczaneleri kapsar.

Dayanak MADDE 3- Bu kılavuz 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun’a uygun olarak; 12/04/2014 tarihli ve 28970 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Yönetmeliğin 25 inci maddesine göre hazırlanmıştır.

Yeni Eczane Tabelaları Ölçüleri Nelerdir?

Eczane Levha Standartları MADDE 4- (1)

Eczane levha standartları ve Eczane Tabelaları Yönetmeliği ölçüleri aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.

 1. a) Eczane Tabela Standart1

Beyaz Tabela: 150 x 50 cm
Kırmızı Tabela: 200 x 45 cm
Eczane Harf Yüksekliği: 25 cm
Eczane İsmi Harf Yüksekliği: 9 cm

Beyaz Tabela: 225 x 80 cm
Kırmızı Tabela: 300 x 70 cm

Eczane Harf Yüksekliği: 38 cm

Eczane İsmi Harf Yüksekliği: 14 cm

 

 1. a) Eczane Tabela Standart2

400 cm ve üzeri zemin ölçüsüne sahip eczanelerde beyaz zemin 300x100cm olacaktır. Sadece kırmızı tabela zemine göre büyüyecektir.

Eczabe Tabelaları Kübik Kabartmalı Pleksi Kutu Harf Levha Teknik Özellikleri

MADDE 5- (1) 2m, 3m, 4m ve 4m üzeri eczane cephesine sahip eczaneler için oluşturulan levha standartları ve uygulamaya ilişkin özellikler aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.

 1. a)Taşıyıcı Konstrüksiyon

5.1.a.1. Konstrüksiyonu oluşturan tüm elemanlar demir profil malzeme olacaktır.

5.1.a.2. Taşıyıcı konstrüksiyon alt ve üst yatay profilleri minimum 30*30*2 mm et kalınlığında demir profil olacaktır. Profil, konstrüksiyon içine su girişini engelleyen türde olacaktır.

5.1.a.3. Ara taşıyıcı profiller 30*20*2 mm olup, söz konusu ara kayıtlar, maksimum 100 cm aralıklarla alt ve üst yatay profillere kaynak yapılacaktır.

Taşıyıcı karkasın esnememesi için her dikey profil ile yatay profil arasına 45 derece açı ile minimum 30*20*2 mm demir profil payanda kaynatılacaktır.

5.1.a.4. Profillerin tamamı antipas boya ile boyanacaktır.

5.1.a.5. Konstrüksiyon arka yüzeyi 0,50 mm et kalınlığındaki gofrajlı alüminyum ile kapatılacaktır.

 1. b)Alüminyum Kasa

5.1.b.1. Alüminyum kasaların tamamı kırmızı ve beyaz zeminler 2mm kalınlığındaki alüminyum olacaktır. Üst taban kırmızı alt zemin alüminyum kasanın derinliği 5cm, üst beyaz alüminyum kasa, yan alın kırmızı alüminyum kasa derinliği bükümler dahil 12cm olacaktır.

5.1.b.2. Alüminyum kasa, kırmızı alın ve yan alınların tamamı RAL 3020 renkte elektrostatik toz boya yapılacaktır. Beyaz üst zemin alüminyum kasa RAL 9003 renkte elektrostatik toz boya yapılacaktır.

5.1.b.3. Boya öncesi kromatlama ve alodine işlemi uygulanacaktır.

5.1.b.4. Kaynak atıkları tıraşlanarak düzeltilecek ve astarlanacaktır.

5.1.b.5. Kasa parçalarının birleşimlerinde aynı kotun tutturulmasına dikkat edilecektir.

5.1.b.6. Üst alın kırmızı alüminyum zeminlerin birbirlerine bağlantısı alttan geçme alüminyum profil ile yapılacaktır. Yan yana gelen parçalar arasında açıklık kalmayacaktır.

5.1.b.7. Kırmızı taşıyıcı levha takılacak zemin ölçüsünde olup, boy 70cm olacaktır. Üzerine gelecek beyaz levha boyu 15cm alt ve üst çıkış sağlayacak şekilde 100cm olacaktır.

Eczanenin giriş kapısının konumuna bakılmaksızın, eczane ve eczane isminin yer aldığı beyaz zeminli levha, kırmızı zeminli taşıyıcı levhanın sağ ve sol tarafında eşit pay kalacak şekilde ortalanarak monte edilecektir.

5.1.b.8. Beyaz zemin, kırmızı üst alın üzerine modüler sistem olarak takılacaktır. Modülerlik sayesinde değişim kolay olacak ve alt zemine hasar vermeyecektir. Modüler beyaz zemin takıldığında, montaj vidaları ve profilleri kesinlikli görünmeyecektir.

5.1.b.9. Beyaz Zemin, 300x100cm olacaktır. Eczane yazısı, pleksiglas prizma üçgen harf fon baskı uygulaması yapılacaktır. Fon baskı uygulamasında 4mm kırmızı pleksiglas kullanılacaktır.

Işık geçirgenliği ve ışığın homojenize olması için difüzyonlu pleksiglas kullanılacaktır. Yazı karakteri (font) Avenir Next Pro bold, kübik, 3 boyutlu olacaktır. Yazı karakterinin harf büyüklüğü ve ara boşlukları aşağıdaki çizimlerde detaylandırılmıştır.

5.1.b.10. Beyaz zemin üzerinde eczane ismi büyük harflerle ışıksız folyo olarak alüminyum zemine uygulanacaktır. Kırmızı yan alın alüminyum, içine dikine Eczane yazısı dekupe edilecek, içine beyaz 3mm pleksiglas kullanılacaktır. Eczane ismi karakteri (font) Avenir Next Pro olacaktır, Harf yüksekliği 20cm olacaktır. Teknik detayları aşağıdaki çizimde yer almaktadır.

5.1.b.11. Levhaların ışıklı yada ışıksız olması eczacının insiyatifinde olup, ışıklı levhanın tercih edildiği eczanelerde sadece ‘’ECZANE’’ yazısında led aydınlatma kullanılacak, eczane isminde hiçbir şekilde aydınlatma olmayacaktır.

Eczane Levhası Teknik Çizimleri

MADDE 6- Eczane Tabelaları Yönetmeliği ilişkin teknik çizimler aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.

 • ECZANE H: 50cmDifüzyonlu Pleksiglas
 • Prizma Üçgen (kübik) Kutu Harf
 • Yazı karakteri: Avenir Next Pro Bold
 • Eczane ismi H: 20cm
 • Siyah Folyo
 • Yazı karakteri: Avenir Next Pro
 • Alt zemin 2 mm alüminyum
 • Elektrostatik boyalı malzeme
 • Ral 3020 (bayrak kırmızısı)
 • Üst zemin
 • 2 mm alüminyum
 • Elektrostatik boyalı

Eczane Tabelası Yönetmeliği 2018’e Kadar Uzatıldı.

Gelen itirazlar ve şikayetler üzerine, mevcut eczane tabelası olanlar ve yeni eczane tabelası yaptıracaklar için Eczane Tabelası Yönetmeliği uygulaması geçici süreliğine ertelendi. Yeni açılış yapacak eczaneler için 31 Aralık 2017’ye kadar zorunluluk uzatıldı. Hali hazırda işleyen mevcut eczaneler için de bu süre 31 Aralık 2018’e kadar uzatıldı. Bu tarihlerden sonraki yapılacak olan denetlemelerde Eczane Tabelası Yönetmeliği standartları kabul edilerek eczane tabelası yaptıranlar için bu şartnamedeki standartlar  yaptırılıp uygulanabilecek.

ÜRÜN BİLGİ VEYA SORULARINIZ İÇİN YAN TARAFTA BULUNAN TALEP FORMU'NA TIKLAYARAK FORM ÜZERİNDEN BİZLERLE İLETİŞİM KURABİLİR, FİYAT TEKLİFİ ALABİLİRSİNİZ